30 Eylül Cumartesi 2023

Programlama Dili Nedir? En Çok Kullanılan 100 Programlama Dili

En iyi programlama dili yazımızda 100 adet programlama dilini sizler için bir araya getirdik. Bu programlama dillerini toparlayıp anlatmaya başlamadan önce zorlu bir göreve başladığımıza dair hafif bir şüphemiz vardı. Dünyadaki çoğu yazılım mühendisi çoğunlukla birden fazla programlama ile çalışsa da, çok daha fazlası var ve bunları kullanan insanlar var! Peki biz bunların kaçını biliyoruz ? İşte bu yazımızda 100 tane programlama dilini size anlatmaya çalıştık.

Bu nedenle, çabucak öğrendiğimiz gibi, bu devasa manzaraya genel bir bakış sağlamak göz korkutucu olabilir. En iyi 100 programlama dili nasıl sınıflandırılır? Bir tür hiyerarşi var mı? Hepsini sıralamak için kriterlere nasıl karar verilir? Bu sorular bu makalenin çizim tahtasında belirdi ve cevap sıkıntısı yoktu.

Programlama Dili
100 Adet Programlama Dilleri Rehberi Yazımıza Hoş Geldiniz.
İçerik gizle
2 Programlama Dilleri Arasında En Popüler Olan 100 Dil

En İyi Programlamla Dili Hangisidir ? C, C++, C#, Javascript, Ruby…

Programlama Dilleri ve çeşitlerini anlatmadan önce birkaç taviz vermek zorunda kaldık. Bunlardan ilki ve en önemlisi hiyerarşik düzene bağlı kalmamamızdan kaynaklı oldu. Başka bir deyişle, en iyi 100 programlama dilini belirli bir sıra olmadan listeleyeceğiz , yani ilk önce C’yi tartıştığımız gerçeği, Java veya Python’dan daha iyi olduğu anlamına gelmez. Hepsinin birer kullanım alanı mevcut.

Son olarak, bir programlama dilinin gerçekte ne olduğu konusunda anlaşmak zorunda kaldık. İlk önce Wikipedia’nın aşağıdaki gibi olan tanımını kullanmaya karar verdik :

“ Bir programlama dili, çeşitli çıktılar üreten bir dizi talimattan oluşan resmi bir dildir. Programlama dilleri, bilgisayar programlamada algoritmaları uygulamak için kullanılır. 

Artık tüm bunları aradan çıkardığımıza göre, her bir programlama dilinin ne hakkında olduğunu ve neden kullanmayı düşünmeniz gerektiğini göreceğimiz bu genel bakışa geçelim.

Programlama Dilleri

Programlama Dilleri Arasında En Popüler Olan 100 Dil

Sıralama herhangi bir kritere göre yapılmamıştır.

1-C C programming

Pek çok insan C’yi şimdiye kadarki en etkili programlama dili olarak görüyor. C’nin C++, C#, Objective C, Java, Python, JavaScript ve aşağıda bulacağınız diğer birçok dil için ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında, bununla tartışmak zor. Tüm bu programa dilleri, C’den birçok temel özellik ödünç aldı (özellikle kontrol yapıları). C, daha yüksek düzeyde çalışan ilk dildi ve önemli ölçüde daha az bilgi ile karmaşık yazılımların geliştirilmesine kapı açtı.

4. versiyonundan bu yana Unix’in yeniden uygulanması için temel olan C, neredeyse sonsuz olanakları sayesinde haklı bir popülerliğe sahiptir. Bu genel amaçlı dil, işletim sistemleri, dil derleyicileri ve yorumlayıcıları, sürücüleri ve yardımcı programları oluşturmak için sıklıkla kullanılır. Programlama dillerinin en bilinenleri olarak bilinir.

2-Java indir

Programlama dillerinden Java, büyük popülaritesi sayesinde genellikle programlama dilleri sıralamasının en üstünde görünür ve temel olarak tek bir şeye dayanır: “bir kez yaz, her yerde çalıştır” (WORA) ilkesi: derlenmiş herhangi bir Java kodu, Java’yı destekleyen herhangi bir platformda çalıştırılabilir. önce yeniden derleyin. Bu, ona platformlar arası yetenekler sağlamak için bir Sanal Makine üzerinde çalışan Java Runtime Environment (JRE) sayesinde mümkündür. 

Java’nın genel amaçlı bir dil olması gerçeğiyle birleştiğinde, bu onu hemen hemen her geliştirme projesi için mükemmel kılar. Aslında Java, Android uygulamaları ve web uygulamalarından oyunlara, büyük veri araçlarına ve hatta bilimsel platformlara kadar pek çok şey için kullanılıyor. 

3-Python Python logo and wordmark.svg

Hangi programlama dillerini öğrenmeleri gerektiğini sormak için çevrimiçi olan birçok yeni başlayan kişi, ilk cevap olarak Python’u duyuyor. Bunun nedeni, dilin kod okunabilirliği, kullanım kolaylığı ve esneklik üzerinde güçlü bir vurguya sahip olmasıdır. Tüm bunlar, yeni başlayanların hızlı bir şekilde öğrenebilecekleri ve düşünebildikleri hemen hemen her uygulama üzerinde çalışmaya başlayabilecekleri anlamına gelir.

Python, iş uygulamalarından oyunlara kadar her şeyi oluşturmak için kullanılabilse de, bunun için bazı güçlü takımlar var. Birincisi, dil, çoğunlukla bunun için sağlam bir araç seti içerdiğinden, veri analizi, komut dosyası oluşturma ve bilimsel araştırma için sıklıkla kullanılır. Ancak Python, web uygulaması geliştirme ve hatta AI tabanlı uygulamaların oluşturulması için  de harikadır .

4-C++ Programlama dilleri

C’nin halefi olan C++’ın gelişiminin ardındaki fikir, C’ye daha yüksek seviyeli paradigmalar eklemek ama aynı zamanda içinde mevcut olan düşük seviyeli nitelikleri korumaktı. Başlangıcından bu yana, C++ nesne yönelimli, genel ve işlevsel özellikleri içerecek şekilde oldukça gelişti. C++, birçok farklı platformda çalışacak birçok derleyiciye sahip olan ve böylece kullanılabilirliğini artıran derlenmiş bir dildir. 

Bu programlama dillerinden Selefi göz önüne alındığında, C++ kayda değer bilgi işlem performansına sahiptir, bu nedenle çoğunlukla sistem programlama ve gömülü sistemler için kullanılır. Bu nedenle, genellikle aygıt sürücüleri, oyun motorları, görüntü ve ses yazılımları, telekomünikasyon ağları ve tercümanlar oluşturmak için kullanılır. 

5-C# c

Tıpkı C++ gibi, C# da C’nin üzerine inşa edilmiş başka bir programlama dilidir ve burada en önemli eklenti nesne yönelimli yeteneklerdir. C#, başlangıçta Redmond devi tarafından .NET girişiminin bir parçası olarak geliştirildiğinden ve şimdi .NET için birincil dil haline geldiğinden, Microsoft’un .NET çerçevesiyle yakından ilişkilidir. NET programlama . 

C#, aklınıza gelebilecek her şeye yakın bir şekilde oluşturmak için kullanılabilecek başka bir dildir, ancak Windows masaüstü uygulamaları ve oyunları oluşturmak için mükemmel şekilde uygundur. Ek olarak, Xamarin gibi platformlar arası araçlar aracılığıyla daha sonra hemen hemen her mobil cihazda kullanılabilen mobil uygulamaların yanı sıra web uygulamaları oluşturmak için de kullanabilirsiniz. 

6-JavaScriptProgramlama dilleri

JavaScript, çoğu web sitesinin temel direklerinden biri olduğu için (HTML ve CSS ile birlikte) oldukça uzun bir süredir günlük hayatımızın temel bir parçası olmuştur. JavaScript aracılığıyla, web sayfaları stillere değişiklikleri dinamik olarak uygulayabilir, menüleri canlandırabilir, bir forma girilen verileri yenilemeden doğrulayabilir ve çok daha fazlasını yapabilir. Javascript, web ve mobil uygulama geliştirmenin yanı sıra sunucu uygulamaları ve oyunları için de çalışır. 

Çoğu modern web sitesi, istemci tarafı sayfa davranışlarını kontrol etmek için şu veya bu anlamda JavaScript’i kullanır. Ve çoğunlukla ön uç geliştirme için bir programlama dilleri arasında olmasına rağmen, sunucu tarafında da kullanılabilir (Node.js ile).

7-PHPProgramlama dilleri

Sunucu tarafında bahsetmişken, muhtemelen sunucu tarafı geliştirme için tasarlanmış en popüler programlama dillerinden olan PHP geliyor. Bu genel amaçlı komut dosyası dili, çevrimiçi formlardan veri toplayabilir, web sayfaları için dinamik öğeler oluşturabilir veya tanımlama bilgilerini işleyebilir. Ana hedefi bu olsa da, PHP bundan daha fazlasını yapabilir. 

Örneğin, PHP, çalıştırmak için yalnızca bir PHP ayrıştırıcısına ihtiyaç duyan komut dosyaları oluşturmak için komut satırı komut dosyası oluşturma için harikadır, basit işleme görevleri için güzel bir şeydir. PHP, masaüstü uygulamaları oluşturmak için de kullanılabilir, ancak bunu yapmak için gerçekten yolunuzu bilmeniz gerekir. Bununla birlikte, dilde ustalaşmak bir ütopya değildir, çünkü dil, programlama dünyasına yeni başlayanlar için onu harika bir seçenek haline getiren yumuşak bir öğrenme eğrisine sahiptir. 

8-VB.NETProgramlama dilleri

Pek çok .NET geliştiricisi artık .NET programlama için C#’ı tercih etse de, Visual Basic hala bunu yapmak için oldukça popüler bir seçenek olmaya devam ediyor. Bu çok programlama dilleri arasında paradigmalı, nesne yönelimli dil, orijinal Visual Basic’in halefidir, ancak özellikle .NET kitaplıklarına tam erişim sağladığı için ve aynı zamanda anlaşılması kolay, güvenilir ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir olduğu için çok daha fazlasını sunar.

VB.NET, .NET çerçevesine dayandığından, çok çeşitli Windows ve Office uygulamalarının yanı sıra web ve mobil uygulamaları hızlı bir şekilde oluşturmak için programlama dilleri arasından bu dili kullanabilirsiniz. 

9-RProgramlama dilleri

Veri biliminin ve istatistiksel yazılımın yükselişiyle birlikte, R gibi lazer odaklı bir dilin geliştirme sıralarında büyümesi doğaldır. Geniş kitaplık dizisi sayesinde R, doğrusal ve doğrusal olmayan modelleme, sınıflandırma, kümeleme ve diğerleri gibi birçok istatistiksel ve grafik tekniği uygulayabilir. Programlama dilleri arasına bu R yi de alabileceğimizi düşündük.

Bu doğa, istatistikçilerin ve veri madencilerinin istatistiksel analiz oluşturmak ve yüksek kaliteli veri görselleştirmeleri oluşturmak için onu kullanmasının ana nedenidir. Aslında R, büyük veri olgusu için en popüler alternatiflerden biridir , özellikle de kendisi için mevcut olan birçok paket aracılığıyla oldukça genişletilebilir olduğundan. 

10-SQLProgramlama dilleri

Veri tabanları , teknoloji odaklı dünyamızın ayrılmaz bir parçasıdır ve SQL, onlarla iletişim kurmak için kullanılan en popüler diller arasındadır. SQL, Structured Query Language (Yapılandırılmış Sorgu Dili) anlamına gelir ve geliştiricilerin yapılarıyla veri tabanları oluşturmasına ve bununla birlikte gelen, ekleme, düzenleme ve sorgulama gibi verilerle ilgili tüm görevleri yerine getirmesine olanak tanır. Programlama dilleri arasında bir dil olarak değilde daha çok veri tabanı dili olarak bilinir.

SQL’in popülaritesi, mühendislere bulutta yerel sistemler ve sanal ağlar gibi yeni BT ortamlarında ilişkisel veri tabanlarını işlemek için geleneksel bir dil kullanma yeteneği vermesiyle ilgilidir. Bu nedenle, SQL genellikle geleneksel bir veri tabanında bulunan verileri işlemek için varsayılan bir araçtır. 

11-Go

Golang olarak da bilinen Go, C ve C++ arasında, Google tarafından tasarlanmış bir programlama dilidir. Aslında, sözdizimsel olarak C’ye benzer, ancak çöp toplama ve yapısal yazma gibi özelliklerin dahil edilmesi nedeniyle daha karmaşıktır. Bu, bu programlama dilinin karmaşıklıkları olmasa da onu C++’a yaklaştırır. 

Başlangıçta sistem programlama için yaratılan Go gelişti ve artık web uygulamaları, bulut tabanlı platformlar , konteynerleştirme araçları ve hatta kripto para birimleri içindeki belirli sistemler için kullanılıyor. Bu, onu deneyimli geliştiriciler için harika bir alternatif haline getiriyor, ancak kullanım kolaylığı yeni başlayanlar için de çekicidir. 

12-Swift

Herhangi bir Apple cihazı için uygulama geliştirmekle ilgileniyorsanız, Swift öğrenmeniz gerekir. Bu programlama dili, Cupertino şirketi tarafından iOS, OS X, watchOS, tvOS ve Linux geliştirme için geliştirilmiştir. Öncelikle C ve Objective-C ve C’den ilham almıştır ancak genişletilmiş uyumluluğu vardır. 

Bu, Apple’ın kendi çerçeveleri olan Cocoa ve Cocoa Touch ile ve ayrıca Apple sistemleri için geliştirilmiş mevcut herhangi bir Objective-C koduyla mükemmel şekilde çalışmasına izin verir. Bunun Apple uygulamaları oluşturmak için kullanılan programlama dili olmasının yanı sıra, güvenlik ve (doğal olarak) yazılım tasarımına odaklanan yüksek performanslı, genel amaçlı bir dildir.

İlginizi Çekebilir  Yazılımcıda Olması Gereken 5 Kişisel Beceri

13. Perl

Sıklıkla komut dosyası yazmanın “İsviçre çakısı” olarak anılan Perl, neredeyse 40 yıldır piyasada – ve hala güçlü. Bu üst düzey, yorumlanmış, dinamik dil 100’den fazla platformu çalıştırabilir ve hem prototip oluşturma hem de büyük geliştirme projeleri için mükemmel bir seçimdir. Aslında, Perl başlangıçtaki amacının (metin düzenleme) ötesine geçti ve artık Linux sistem yönetimi, ağ programlama ve web geliştirme gibi pek çok şey için kullanılıyor. Programlama dillerinden olan Raku ile temas halinde olmuştur.

Perl’in bazen bir dil ailesine atıfta bulunduğunu, Raku’yu (önceden Perl 6 olarak adlandırılıyordu) içeren bir terim olduğunu belirtmek önemlidir. Ancak, Raku artık kendi geliştirme ekibi ve programı olan bir programlama dilidir ve orijinal Perl ekibi geliştirme üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

14-Assembly Language 

Assembly dili, düşük seviyeli bir dil olduğu için etrafındaki en temel programlama dilidir. Bu, temel olarak, bu dilin bilgisayarın kendi mimarisinden çok az soyutlaması olduğu veya hiç olmadığı anlamına gelir (yani, dilin işlevlerinin işlemci talimatlarına mümkün olduğunca yakın olduğu anlamına gelir). Bu yüzden sembolik makine kodu olarak da bilinir.

Montaj kodu, ortaya çıkan kodu işlemcide çalıştıran assembler adı verilen bir işlemci aracılığıyla makine koduna dönüştürülür. Montaj, makine talimatlarının kendisine bağlı olduğundan, her bir montajcı, o belirli bilgisayar mimarisine özgü kendi diline sahiptir. Montaj dilinin modern ortamda değeri hakkında bazı tartışmalar var, ancak hız veya boyut için optimizasyon yaparken, sürücü geliştirmede veya gerçek zamanlı simülatörler gibi katı zaman kısıtlamalarının olduğu durumlarda kanıtlanmış bir değeri var.

15-Ruby

Kendi resmi web sitesine göre, “Ruby dikkatli bir denge dilidir”. Dilin Perl, Smalltalk, Eiffel, Ada ve Lisp’in bölümlerini birleştirerek işlevsel ve zorunlu programlama arasında dengeli bir karışım oluşturduğunu kesinlikle iddia edebilirler. Bu yorumlanmış, yüksek seviyeli, genel amaçlı programlama dili oldukça esnektir çünkü geliştiriciler Ruby’nin herhangi bir bölümünü kaldırabilir veya yeniden tanımlayabilir.

Ruby, özellikle bir MVC (Model View Controller) mimarisi sağlayan ve web standartlarının kullanımını teşvik eden çok popüler bir geliştirme çerçevesi olan Ruby on Rails nedeniyle çoğunlukla web uygulaması geliştirme için kullanılır. Ruby’nin kullanımları burada bitmiyor, çünkü veri analizi, prototip oluşturma ve kavramların ispatı için de kullanılabilir. Programlama dillerinden olan Ruby dengeli bir programlama dili olmuştur.

16-MATLAB

MATLAB, mühendisler ve bilim adamları düşünülerek tasarlanmış başka bir programlama dilidir. Aynı adı taşıyan tescilli platformda çalışır ve geliştiricilerin karmaşık hesaplamalı matematiği en doğal şekilde ifade etmelerini sağlayan matris tabanlı bir dildir. Böylece matris manipülasyonları, veri uygulamaları ve fonksiyonların çizimi ile çalışabilirsiniz. 

Tüm bunlar, MATLAB’ı verileri analiz etmek, algoritmalar geliştirmek ve matematik modelleri ve uygulamaları oluşturmak isteyen herkes için mükemmel bir müttefik haline getiriyor. MATLAB ortamında, kullanımı kolay olan ve tanıdık matematiksel gösterim yoluyla karmaşık çıktılar sağlayabilen hesaplama ve görselleştirme araçları bulacaksınız. Programlama dillerinden MATLAB hesap işleri için kullanılmıştır.

17-Classic Visual Basic

İnanılmaz olduğu kadar inanılmaz, TIOBE Endeksi hala Klasik Visual Basic’i en iyi 20 programlama dili arasında yer alıyor. Bu gerçekten garip, çünkü programlama dili Microsoft tarafından 2008’de miras olarak ilan edildi. Ancak, görünen o ki, gerekli eski sistemleri çalışır durumda tutmak için hala bunları kullanan birçok geliştirici var. 

Visual Basic, platformu tarafından sağlanan bileşenleri kullanarak Microsoft merkezli uygulamalar oluşturmanın iyi bir yoluydu (özellikle VB topluluğu kendi bileşenlerini geliştirmeye başladıktan sonra). Ancak bugün, yalnızca diğer dillere zaten aşina olan ve buna çok özel bir proje için ihtiyaç duyan geliştiriciler için öğrenmeye değer. Classic VB’nin önümüzdeki yıllarda ortadan kalkmasını bekliyoruz, ancak hey, yine de saygısızlıktan dahil ediyoruz. 

18-Apache Groovy

Bu, Java sözdizimi uyumluluğuna sahip olan ve Java platformunda çalışan oldukça yeni bir nesne yönelimli dildir. Belirli bir anlamda, Apache Groovy’nin Python, Ruby ve Smalltalk’a benzer olduğunu söyleyebilirsiniz, çünkü özellikle hem statik hem de dinamik bir dil olarak kabul edilir. Ayrıca, kodu Java Sanal Makinesi aracılığıyla derlendiğinden, gücünü artıran diğer Java kodu ve kitaplıkları ile birlikte çalışabilir.

 En güçlü özellikleri arasında komut dosyası oluşturma yetenekleri, alana özgü dil yazma, metaprogramlama ve işlevsel programlama vardır. Tüm bunlar, onu Java geliştiricilerine daha fazla esneklik ve güç sağlayan bir “Java geliştiricisi” olarak görmemizi sağlayabilir. Böylece, performansını artırmak için herhangi bir Java projesine Apache Groovy aracılığıyla rötuş yapılabilir. 

19-Objective-C

C’ye dayalı bir başka üst düzey programlama dili olan Objective-C, Smalltalk’tan özellikler ve sözdizimi ekleyerek onu biraz daha ileri götürdü. Bu nedenle, herhangi bir C kodu bir Objective-C derleyicisinde mükemmel şekilde çalışabileceğinden, bunun C’nin bir üst kümesi olduğunu söyleyebiliriz. Objective-C başlangıçta C’ye nesne yönelimli programlama eklemenin bir yolu olarak geliştirildi, ancak artık kendi başına bir hayat aldı.

Yetenekleri sayesinde Objective-C, Mac OSX ve iOS uygulamaları geliştirmek için ana dildi (aslında, bu sistemler için herhangi bir uygulama oluşturmak için onu öğrenmeniz gerekiyordu). Swift by Apple’ın tanıtılmasıyla, Objective-C artık tek alternatif değil, ancak yine de ilginç bir seçenek.

20-Rust

Stack Overflow’un Geliştirici Anketlerini düzenli olarak kontrol ederseniz , bir noktada, özellikle “en sevilen programlama dili” bölümünde kesinlikle Rust ile karşılaşmışsınızdır. Bunun nedeni, bu çok paradigmalı programlama dilinin temel olarak performans ve güvenliğe odaklanmasıdır. Rust, tüm değişkenleri ve bellek adreslerini kontrol eden çok katı bir derleyiciye sahiptir, bu da sizi daha etkili ve deyimsel programlar yazmaya yönlendirir. 

Geliştiriciler hızı, bellek güvenliği ve paralelliği nedeniyle Rust’a aşık oldular. Bunların tümü, mühendislerin oyun motorları ve işletim sistemlerinden tarayıcı bileşenlerine ve dosya sistemlerine kadar çok çeşitli uygulamalar üzerinde çalışmasına olanak tanır. 

21-SAS 

Bu, temel amacı veritabanları ve elektronik tablolarla istatistiksel veri analizi yapmak olan özel bir programlama dilidir. SAS verileri derler, analiz eder ve çıktıyı çeşitli görselleştirme seçenekleri veya metin/web tabanlı belgeler aracılığıyla sunar. Büyük veri yüklerini işlemek için sunduğu kontrol ve özgürlük düzeyi göz önüne alındığında, çoğunlukla akademi ve hükümette kullanılır. 

22-Scratch

Çocukların programlamayla ilgilenmesini sağlamak hükümetler, akademisyenler ve işletmeler için stratejik bir hedef haline geldi. Bu nedenle Scratch gibi bir programlama dili çok önemlidir – bu, 8 ila 16 yaş arasındaki çocukları temel programlama terimlerinde eğitmek ve onlara hikayeler, oyunlar ve animasyonlar. 

23-D

D, C’nin dezavantajlarının üstesinden gelmek için tasarlanmış bir programlama dilidir (tıpkı C’nin B’nin tekliflerini karmaşıklaştırmak için tasarlandığı gibi). D, temel olarak C++’a benzer, çünkü nesne yönelimlidir, ancak ondan farklı olarak, geriye dönük uyumlu değildir, bu da C++’da bulunan dezavantajları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. 

24-Dart

Dart, şirketin web, sunucu ve mobil uygulamalar oluşturmak için dahili olarak kullandığı, Google tarafından tasarlanmış başka bir dildir. Bir anlamda, Dart, kaynak kodunu JavaScript ile aynı şekilde derler, ancak kodun Dart Sanal Makinesi vardır. Uzun bir süredir piyasada olmasına rağmen, Dart hak ettiği ilgiyi yeni yeni görmeye başlıyor, çünkü temel olarak Google, yerel Android geliştirme için Flutter’ı tanıttı – ve onunla çalışmak isteyen geliştiricilerin başlamak için Dart’a ihtiyacı var. 

25-PL/SQL

SQL, veritabanlarıyla çalışırken tek başına sizi çok uzağa götürmez. Bu nedenle, SQL’in bir üst kümesi olan prosedürel bir dil olan PL/SQL gibi bir dile ihtiyacınız var. Koşullar, döngüler, işlevler, nesneler, türler ve daha fazlası gibi temel bilgiler dahil olmak üzere prosedürel programlama özellikleri ekleyerek SQL’in üzerine kuruludur. Oracle tarafından oluşturulduğu için veritabanlarıyla mükemmel çalışır. 

Belli bir yaştaki geliştiriciler, çocuklara kodlamayı öğreten ilk programlama dillerinden biri olan Logo’yu mutlaka hatırlarlar. Birçoğumuz konsolda kod yazmayı grafik çizen küçük bir kaplumbağaya komutlar vererek öğrendik. Bazı insanlar için Logo, resimler, multimedya sunumları ve oyunlar oluşturmak için güçlü özelliklere sahip olsa bile çocuklar için Lisp’tir. 

27-Delphi

Object Pascal olarak da bilinen Delphi, hem bir programlama dili hem de hızlı uygulama geliştirme için bir IDE’dir. Aslında Delphi, hızlı derleme süreleri ile zaten bilinen bir dil olan Turbo Pascal’ın halefi olarak tasarlandı. Ancak Delphi, masaüstü, mobil, web ve konsol yazılım geliştirme için harika bir alternatif olmak için bu temele tam nesne yönelimli programlama ekledi . Delphi programlama dili derslerini ücretsiz olarak web de bulabilirsiniz.

28-COBOL 

Ortak İş Odaklı Dil veya hepimizin bildiği gibi COBOL, bugün hala var olan ilk üst düzey programlama dillerinden biridir. Bu zorunlu, prosedürel ve nesne yönelimli dil, esas olarak mevcut işletme, finans ve idari sistemleri sürdürmek ve desteklemek için hala aktiftir. COBOL’un (Visual Basic gibi) son günlerini yaşıyor olması kuvvetle muhtemeldir, ancak hala sunacakları vardır, özellikle şaşırtıcı bir anabilgisayar işleme hızı. 

29-Kotlin

Yazılım geliştirme gökyüzünün yükselen yıldızlarından biri olan Kotlin, Google’ın Android geliştirme için tercih ettiği, platformlar arası, genel amaçlı bir programlama dilidir. Bu kesinlikle popülaritesini artırdı, ancak faydaları da önemli bir rol oynadı. Kotlin, Java’nın daha özlü bir sürümü gibidir, onunla birlikte çalışabilir, birçok özelliğe sahiptir, öğrenmesi kolaydır ve daha az hataya açıktır. 

30-OpenEdge ABL

Bu, yüksek düzeyde soyutlama sunan bir iş uygulaması dördüncü nesil programlama dilidir. Aslında OpenEdge ABL’nin amacı, bir geliştiricinin Hızlı Uygulama Geliştirme için ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlayarak son derece kullanıcı dostu olmaktır. Bu nedenle bu dil, basit arayüzlere sahip sistemlerin prototiplenmesi ve oluşturulması için mükemmeldir. 

31-Julia

Popülaritesinde artış gören bir diğer genç dil olan Julia, üst düzey ve dinamik bir programlama dilidir. Çok çeşitli projeler için iyi çalışabilir ancak özelliklerinin çoğu hesaplamalı bilim için daha uygundur. Buna ek olarak Julia, lineer cebir, düzenli ifade eşleştirme ve kayan nokta hesaplamaları için kütüphaneler içerir; bu, sayısal analizle çalışan geliştiriciler için harika bir seçim olduğunu açıkça ortaya koyar. 

32-ABAP

Gelişmiş İş Uygulaması Programlama dili (veya kısaca ABAP), kurumsal araçlar, uygulamalar ve sistemler veya SAP yazılımı (ilk başta ABAP’ı oluşturan şirketten sonra adlandırılan) oluşturmak için çok önemli bir dildir. 

33-Scala

Bazı insanlar Scala’nın Java’nın elden geçirilmiş bir sürümü gibi olduğunu söylüyor – ve haklı olabilirler. Bunun nedeni, Scala’nın aynı zamanda nesne yönelimli olması, JVM’de çalışmak üzere Java bayt kodunu derlemesi ve hatta Java ile birlikte çalışabilir olması, bu da kitaplıklarını kullanabileceği anlamına gelir. Java’dan farkı, Scala’nın işlevsel programlama özelliklerini içermesi, daha özlü olması ve okunması daha kolay bir sözdizimine sahip olmasıdır. 

34-Transact-SQL 

T-SQL olarak da bilinen Transact-SQL, Microsoft ve Sybase tarafından geliştirilen ve ilişkisel veritabanlarıyla etkileşim kurmak için kullanılan bir SQL uzantısıdır. Bu nedenle, T-SQL, Redmond devi tarafından oluşturulan veritabanı yönetim sistemi olan Microsoft SQL Server’ı kullanan geliştiriciler için anahtardır. Bu sistemle tüm iletişim, bu dilin belirli kullanıcılar arasında neden popüler olduğunu açıklayan T-SQL ifadeleri aracılığıyla gerçekleştirilir – pratik olarak zorunludur! 

35-Scheme

Bazı insanlar Scheme’in sadece bir Lisp lehçesi olduğunu söyleyebilir ama bizim için bundan biraz daha fazlası. Doğru, Scheme, küçük bir çekirdek ve bir dizi ilginç araç içeren bir Lisp uyarlaması için fazla minimalist olabilir. Ancak, bu ekonomik yaklaşım aynı zamanda onun gücü olabilir. Aslında, birçok eğitimci buna yemin ediyor ve bazı mühendisler, gömülü sistemler geliştirmek ve komut dosyası yazmak için Scheme’de mümkün olan en iyi müttefiki görüyor. 

36-Prolog

Prolog, mantık programlama dili olduğu için yukarıdakilerden çok farklı bir dildir. Bu, prosedürel mantığı kullanan diğer birçok dilin aksine, Prolog’un daha çok, bir programın altında yatan mantığın çeşitli gerçekler ve kurallarla ifade edildiği birinci dereceden mantıkla ilgili olduğu anlamına gelir. Böylece yazılım, sorguları bu ilişkilere göre yorumlayarak çalışır. Böyle bir yaklaşım, Prolog’un çoğunlukla yapay zeka ve NPL projeleri ile ilişkilendirilmesinin nedenidir. 

İlginizi Çekebilir  En İyi Oyun Yapma Programları (Ücretsiz)

37-Ada

Ada Lovelace (aka Sayıların Büyücüsü) birçok kişi tarafından ilk bilgisayar programının yaratıcısı olarak kabul edilir. Bu doğru olsun ya da olmasın, Büyücü kesinlikle Pascal’dan genişletilmiş nesne yönelimli, üst düzey bir programlama dili olan Ada’yı bulan bir grup Fransız geliştiriciye ilham verdi. Piyasadaki en popüler dil olmayabilir, ancak onu oluşturan Fransız ekibi popülerliği değil güvenliği amaçladı – özellikle dil, kullanımlarının çoğunu bulduğu ABD Savunma Bakanlığı tarafından görevlendirildiği için. 

38-Lips

Birkaç neslinden daha önce bahsetmiştik, bu yüzden hala kullanımda olan en eski üst düzey programlama dillerinden biri olan Lisp hakkında konuşmamızın zamanı gelmişti. Gerçekte, Lisp adı, ağaç veri yapıları, dinamik yazma, özyineleme ve üst düzey işlevler gibi Lisp’in hayata geçirdiği öncü fikirler, aynı kökleri paylaşan bir programlama dilleri ailesine işaret eder. Yıllar boyunca pek çok şey için kullanılmıştır, ancak günümüzdeki alaka düzeyi, birçok AI ve makine öğrenimi geliştiricisinin tercih ettikleri dil olarak benimsenmesiyle açıklanmaktadır. 

39-Apeks

Başka bir tescilli programlama dili olan Apex, Salesforce tarafından akış ve işlem kontrol ifadeleri ile Salesforce sunucularında API’ye yapılan çağrıları yürütmek için kullanılır. Salesforce geliştiricilerinin sistemle ilgili birçok olaya iş mantığı eklemesine olanak tanıyan Java ve C#’a benzeyen nesne yönelimli bir dildir. Bu nedenle, onu kullanan yazılım mühendisleri, Apex’in kendilerine Salesforce’ta verebilecekleri nedeniyle bunu özel olarak yaparlar. 

40-Lua

Başlangıçta artan kişiselleştirme için yazılım uygulamalarının genişletilmesini takip eden bir dil olarak tasarlanan Lua, bu amaç için en iyi dillerden biri olmaya devam ediyor. Bunun nedeni, hız, taşınabilirlik ve kullanım kolaylığına odaklanan hafif, üst düzey bir dil olmasıdır. Lua ile ilgili en iyi şeylerden biri, kullanım alanını genişleten çapraz platform olmasıdır. 

41-Fortran

İlk olarak 1957’de ortaya çıkan bir dilin, 60 yıldan uzun bir süre sonra bugün etrafta olabileceğini ve hala geçerli olabileceğini düşünmek neredeyse gülünç geliyor. Yine de, IBM tarafından sayısal hesaplama ve bilimsel hesaplamaya güçlü bir şekilde odaklanılarak geliştirilen genel amaçlı, zorunlu bir dil olan Fortran’da tam olarak olan budur. Alaka düzeyi ve popülaritesinin sırrı, Fortran’ın temellerinin o kadar sağlam olmasıdır ki, başka hiçbir dil, hesaplamalı akışkanlar dinamiği, jeofizik ve sonlu eleman analizi gibi hesaplama açısından yoğun görevlerde benzer bir performans gösteremez. Bütün bunlar, Fortran’ın neden kıyaslama programları oluşturmak için kullanıldığını açıklıyor.

42-Haskell

Temel olarak onu kullanan birçok dil için yaygın olarak bilinen bir başka dil olan Haskell, başka bir genel amaçlı, çok paradigmalı, tamamen işlevsel bir dildir. “Tamamen işlevsel” kısım, Haskell’in işlevlerinin, küresel veya yerel durumlarından bağımsız olarak yalnızca argümanlarına bağlı olduğu anlamına gelir. Bu, anlaşılmasını kolaylaştırır, bu nedenle Haskel çoğunlukla akademik nedenlerle kullanılır (orada da endüstri çapında kullanımları olmasına rağmen). 

43-Hack

Bu en popüler dil olmayabilir, ancak Hack, Facebook tarafından statik yazma, yeni tür ipuçları ve tür ipuçlarının kullanımını geliştirme yoluyla PHP’yi genişletmenin bir yolu olarak geliştirildi. Bu anlamda Hack, geliştiricilerin kademeli yazma adı verilen bir sistem aracılığıyla hem dinamik hem de statik yazmayı kullanmalarına izin veren bir PHP uygulamasıdır. 

44-VBScript

Microsoft tarafından Visual Basic’e dayanan bir başka tescilli dil olan VBScript, şirketin web geliştiricileri için JavaScript’e alternatifiydi. Doğal olarak, JavaScript’in hakimiyeti ona fazla yer bırakmadı, bu nedenle bu betik dili, Microsoft ortamlarında uygulama ve sistemlerin geliştirilmesinde bir niş buldu. Bu nedenle, VBScript sistem yöneticileri, birim testçileri, gömülü uygulama geliştiricileri ve Microsoft uygulamaları için makro geliştirme için kullanılır. 

45-Visual FoxPro

Microsoft son sürümünü 2007’de yayınlamış olsa da, Visual FoxPro hala dili veritabanı uygulaması geliştirme için değerli bir varlık olarak gören aktif bir topluluğa sahiptir. Doğru, Visual FoxPro’yu tercih ettikleri dil olarak kullanan pek çok yeni uygulama bulamazsınız, ancak içinde iyi performans gösteren ve bakımının yapılması gereken çok sayıda eski platform vardır. 

46-TypeScript

Microsoft, dile isteğe bağlı statik yazma ekleyen bir JavaScript üst kümesi olan TypeScript ile bu listeye başka bir dil ekler. Bu, JavaScript ile yazılmış herhangi bir mevcut uygulamanın bu programlama dili aracılığıyla çalışabileceği anlamına gelir. Bu dilin geliştirilmesinin ardındaki fikir, geliştiricilere hem istemci hem de sunucu tarafında yürütme için JavaScript uygulamaları oluşturma ve büyük uygulamaların geliştirilmesine izin verme olanağı sağlamaktır. 

47-AWK 

İşte 70’lerde geliştirilen ve hala ortalıkta olan başka bir dil. AWK, metin akışlarına karşı gerçekleştirilen bir dizi eylemden oluşan alana özgü bir dildir. Amacı – bu metinleri bilgi çıkarmak veya farklı bir çıktıya dönüştürmek için işlemek. Bu, AWK’yı oldukça sınırlı bir programlama dili yapar, ancak özellikle büyük miktarda metinle çalışanlar için herhangi bir araç setine güzel bir ektir.

48-ActionScript

TIOBE Dizini, JavaScript’in başka bir üst kümesi olduğunu söyleyebileceğiniz bir programlama dili olan ActionScript’e hala biraz ilgi olduğunu gösteriyor. Ve bu şaşırtıcı bir şey, çünkü ActionScript’in amacı, Adobe Flash Player bileşenleriyle web sitesi ve yazılım geliştirmekti. Hatırlayabileceğiniz gibi, Flash bir süre önce web’in çok önemli bir öğesiydi, çünkü başka türlü yapılamayan animasyonlar ve etkileşimli öğeler sağlıyordu. Ancak, HTML5’in gelişiyle birlikte Flash gözden düştü ve şimdi çoğunlukla dışlandı. Temel olarak tüm bunlar, ActionScript’in er ya da geç ortadan kalkacak olan dillerden biri olduğu anlamına gelir. 

49-Tcl 

“Gıdıklama” olarak telaffuz edilen Tcl, olabildiğince basit, yüksek seviyeli, genel amaçlı bir dildir. Bu dilde her şey bir komuttur, hatta “for” ve “if” gibi kontrol yapıları bile. Bu, bir geliştiricinin birkaç komut aracılığıyla istedikleri hemen hemen her şeyi değiştirebileceği anlamına gelir, bu da onlara çok fazla güç ve esneklik sağlar. Bu özellikler, Tcl’yi hızlı prototip oluşturma, komut dosyası uygulamaları ve testler üzerinde çalışan geliştiriciler için bir müttefik haline getiren şeydir . 

50-Smalltalk

Smalltalk, kullanıcı arayüzü tasarımı için model-görünüm-denetleyici (MVC) modelini şekillendirmeye yardımcı olan ve GUI’lerde yeni bir çağı teşvik eden çok etkili bir programlama dilidir. Bununla birlikte, tüm önemli alaka düzeyine rağmen Smalltalk, çoğu geliştirici tarafından yavaş yavaş terk edildi ve yalnızca onun üzerine yemin eden küçük bir topluluk tarafından kullanılıyor. Smalltalk’ın bugün kullanılmasının önemli bir nedeni, onun için geliştirme çerçevelerinin, özellikle de web uygulamaları oluşturmanızı kolaylaştıran bir çerçeve olan Seaside’ın piyasaya sürülmesidir. 

Yukarıda bahsedilen tüm programlama dillerinin yanı sıra (tanınmışlardan klasiklere, yeni başlayanlara ve neredeyse unutulanlara kadar) bilmeye değer başka birçok programlama dilleri var. Elbette, en büyük topluluklara sahip olmayabilirler. Geniş bir uygulama yelpazesi veya bunlara yatırım yapan en büyük markalar Ancak, kendileri için ilginç şeyler var, bu yüzden onları buraya dahil ediyoruz.

51-ABC

Genel amaçlı bir programlama dili ve IDE olan ABC, öğretme ve prototip oluşturma için geliştirilmiş BASIC, Pascal veya AWK’ya bir alternatiftir. ABC, Python’un tasarımında oldukça etkiliydi. 

52-Alice

Standard ML’nin bir lehçesi olan bu görsel programlama dili, yeni öğrencilere ve çocuklara temel programlama kavramlarını öğretmek için 3B nesneleri ve üzerine tıkla ve tıkla mantığı kullanır. 

53-APL

APL, “Bir Programlama Dili” anlamına gelir, ancak adındaki bu basitliğin sizi aldatmasına izin vermeyin. APL, temel olarak işlevleri ve operatörleri için çok çeşitli özel grafik sembolleri kullandığı için piyasadaki en özgün dillerden biridir. Günümüzde daha çok ticari ve bilimsel amaçlarla kullanılmaktadır. 

54-AutoLISP

Lisp ailesinin bir başka üyesi olan AutoLISP, bu dilin özellikle AutoCAD ve onun türev platformlarının birçoğunda çalışmak üzere geliştirilmiş bir lehçesidir. Bu yüzden neredeyse sadece geometriye odaklanmıştır. 

55-Bash

Bash (veya Bourne Again Shell), kullanıcının eylemleri yürütmek için komutları girdiği bir pencerede çalışan sh uyumlu bir komut dilidir. Yayımlandığından beri, Linux dağıtımlarının çoğu için varsayılan oturum açma kabuğu olarak kullanılmıştır. 

56-BC

bc, “temel hesap makinesi” (veya kime sorduğunuza bağlı olarak “tezgah hesap makinesi”) anlamına gelir ve hesaplamalarının kesinlik basamakları yalnızca bunlarla sınırlı olan sayılarla gerçekleştirildiği göz önüne alındığında, matematiksel komut dosyası yazmak için kullanılan keyfi kesinlikli bir hesap makinesi dilidir. kullanılabilir bellek 

57-Bourne Shell

Bash’in “Bourne Again Shell”i nasıl temsil ettiğini hatırlıyor musunuz? Bu, kelime oyununun üzerinde bulunduğu Bourne kabuğudur. Bu, komutları yorumlaması ve yürütmesi ve bunlara dayalı programlama yetenekleri sağlaması bakımından bunun Bash’e çok benzer olduğu anlamına gelir.

58-C Shell

İşte başka bir kabuk, yani C kabuğu da bir pencereden çalışır ve kullanıcı komutlarını yürütür. Temel fark, dilin C’ye benzeyen stili sayesinde C kabuğunun kullanımının daha kolay ve hızlı olmasıdır, bu da onu daha okunaklı kılar. 

59-Clipper

Clipper, orijinal olarak MS-DOS’ta çalışmak üzere oluşturulmuş yazılımı xBase türevleri aracılığıyla genişletmek için çalışan bir derleyicidir. Oldukça güçlü bir genel amaçlı programlama dili, çoğunlukla veritabanı ve iş programları için kullanıldı. 

60-Clojure

Clojure, çok iş parçacıklı programlama için betik dilleri yaklaşımını sağlam bir altyapıyla birleştiren başka bir genel amaçlı programlama dilidir. Lisp’in bir lehçesi, yaratıcı bilgi işlemde kullanımı ve birkaç düşünce liderinin savunuculuğu sayesinde son yıllarda popülaritesinde bir artış görüyor. 

61-CoffeeScript

CoffeeScript’in ana kuralı “sadece JavaScript”tir (tam olarak JavaScript olmadığı için garip gelebilir). Bu, CoffeeScript’in JavaScript’i derleyen ve çalışma zamanında yorumlamadan kurtulmanın yanı sıra kodu düzene sokmaya çalışan küçük bir dil olduğu anlamına gelir. 

62-Common Lips

Lisp’in bir başka lehçesi olan Common Lisp, halefi Maclisp’e göre bir gelişmedir. Common Lisp’in amacı, farklı Maclisp lehçelerini prosedürel, işlevsel ve nesne yönelimli paradigmaları birleştiren genel amaçlı bir programlama dilinde birleştirmek ve standart hale getirmekti. 

63-Crystal

Genel amaçlı, nesne yönelimli bir dil olan Crystal, Ruby’den ilham aldı ve üretkenliğine sahip olmak ve onu derlenmiş dillerin hızı ve verimliliğiyle birleştirmek için geliştirildi. Bu nedenle, daha yüksek performans arayan Ruby geliştiricileri için iyi bir alternatiftir. 

64-cT

Bu, C, Fortran ve Pascal’a benzer bir algoritmik dildir, ancak multimedyaya daha güçlü bir şekilde odaklanır. Bu nedenle cT, renkli grafikler, fare etkileşimleri ve video için artırılmış destek içerir. Farklı platformlarda multimedya programları geliştirmek için iyi bir alternatifti, ancak VPython lehine bir kenara itildi. 

65-Elixir

Elixir, Erlang’ın sanal makinesi olan BEAM üzerinde çalışan genel amaçlı bir dildir. Bunun nedeni, Elixir’in Erlang’a dayanması ve aynı soyutlamalara sahip olmasıdır. Aradaki fark, Elixir’in size daha üretken bir takım ve genişletilebilir tasarım sağlamasıdır. 

66-Emacs Lisp

Tahmin edebileceğiniz gibi, Emacs Lisp, bir metin editörü olan Emacs için betik dili olarak kullanılan bir Lisp lehçesidir. Emacs Lisp bir bakıma Maclisp’e yakındır ve hatta Common Lisp’ten bir miktar etki gösterir, bu yüzden Emacs’ı özelleştirmek ve genişletmek için kullanılır. 

67-Erlang

Erlang, başlangıçta telekom uygulamaları geliştirmek için oluşturulmuş genel amaçlı bir dildir, ancak bu, şimdi eşzamanlı uygulamalar oluşturmanın bir yolu olarak kullanılmaktadır. Bu yüksek düzeyde ölçeklenebilir, işlevsel dil ile telekom araçları, web uygulamaları, dağıtılmış bilgi işlem ve aynı anda birden çok girişin işlenmesini gerektiren başka herhangi bir çözüm oluşturabilirsiniz. 

68-Euphoria

Euphoria, basitlik, okunaklılık ve hızlı gelişmeye odaklanan genel amaçlı bir zorunluluk-yordamsal dildir. Bu, Euphoria’nın dinamik veri kümelerini kolayca işlemesine olanak tanır; bu nedenle dizi ve görüntü işleme, yapay zeka ve matematik çalışmaları için kullanılır. 

69-F#

Bu genel amaçlı, platformlar arası dil, Microsoft tarafından verimlilik esas alınarak oluşturulmuştur. Açık kaynak durumuna ulaştıktan sonra, F# belirli bir popülerlik kazandı ve artık onu kurumsal programlama , veri bilimi, makine öğrenimi, bulut bilişim, matematik ve istatistikler ve diğer ilgili alanlar için kullanabilirsiniz. Programlama dillerinden olan F# zamanın popüler dilindendir.

İlginizi Çekebilir  Visual Studio Code Nasıl Kurulur? (Windows)

70-Forth

Bu, komutların etkileşimli yürütülmesini sağlayan ve daha sonra kullanmak üzere komut dizilerini derleme olanağı sunan, tür denetimi olmayan prosedürel bir dildir. Forth, çoğunlukla donanımla etkileşim gerektiren gömülü sistemlerde kullanılır. 

71-Genie 

Genie, daha basit ve daha temiz bir lehçe arayışında Vala derleyicisine alternatif olarak geliştirilmiş oldukça yeni bir üst düzey dildir. Aslında, hem Genie hem de Vala’nın hemen hemen aynı olduğunu söyleyebilirsiniz, çünkü tek farkları sözdizimlerinde yatmaktadır. Böylece Genie, Python ve Delphi gibi modern dillere daha yakındır.

72-Icon

Bazı insanlar tarafından “çok üst düzey bir dil” olarak etiketlenen Icon, size üst düzey grafik olanakları sunarken dizileri ve yapıları işlemeyi kolaylaştırmaya odaklanmıştır. Sözdiziminin kullanımı, soyutlama düzeyi göz önüne alındığında son derece kolaydır; bu, onu metin analizi, belge biçimlendirme ve veri yıkama alanlarında kısa ve özlü programlar oluşturmak için mükemmel kılar.

73-IDL

Etkileşimli Veri Dili anlamına gelen IDL, temel olarak veri analizi ve görselleştirmeye odaklanan bir dildir. PV-Wave ile sözdizimini paylaşır ve çoğunlukla astronomi, atmosferik fizik ve tıbbi görüntülemede kullanıldığı için biraz niş bir dildir. 

74-Inform

Inform, etkileşimli kurgu çalışmalarına güç veren tuhaf bir dildir. Hikayelerinizin anlatısını oluşturmak için birleştirebileceğiniz nesneler oluşturmak için gerekli yapıları sağlayan nesne yönelimli ve prosedürel bir dildir. 

75-Io

Io, kısmen Smalltalk, Lua ve Lisp’den ilham alan nesne yönelimli bir dildir. Felsefesi, kavramsal birleştirmeyi ve dinamik dilleri keşfetmektir, bu nedenle Io, performanstan çok basitlik ve esneklikle ilgilidir. Programlama dillerinden olan Io için söyleyeceklerimiz bu kadar :).

76-Korn Shell

İşte Bourne kabuğuna dayalı başka bir Unix kabuğu ama aynı zamanda C kabuğundan özellikler de içeriyor. Bu nedenle, Korn kabuğu en popüler iki kabuğun birleşimidir ve aynı zamanda kullanımı en kolay olanıdır, bu nedenle yeni başlayanlar özellikle ticari ortamlarda onu kullanmaya eğilimlidir. 

77-Lab WIEW

LabVIEW grafiksel bir veri akışı dilidir; bu, görüntülerle temsil edilen bir dizi rutini bir araya getirerek uygulamalar oluşturduğunuz anlamına gelir. Basit kod aracılığıyla ölçüm ve kontrol cihazlarıyla arayüz oluşturmak için tasarlanmıştır, bu da tek bir satır yazmak zorunda kalmadan karmaşık araçlar oluşturmanıza olanak tanır. 

78-Ladder Logic

“Merdiven mantığı” adı, bir zamanlar, birbirine bağlı semboller aracılığıyla röle raflarının tasarım ve yapımının bir belgeleme yöntemine atıfta bulunmak için kullanılıyordu. Bu ilke, grafik diyagramlı bir uygulama sunan bu dile dönüştü. Bu nedenle Ladder Logic daha çok endüstriyel kontrol uygulamalarında kullanılmaktadır. 

79-LiveCode

LiveCode, okunabilirliğe güçlü bir şekilde odaklanan doğal bir ifade dilidir. Geliştiricileri, İngilizce benzeri, nesne yönelimli yapısı sayesinde, onunla %90’a kadar daha az kod yazacağınızı vaat ediyor. LiveCode yapay zeka, büyük veri ve kriptografi uygulamaları oluşturmak için kullanıldığından, bu güçlü olmadığı anlamına gelmez.

80-Maple

Maple hem sembolik hem de sayısal bir ortam ve çok paradigmalı bir dildir. Bu sayede diğerlerinin yanı sıra sembolik matematik, sayısal analiz, veri işleme ve görselleştirme ile uğraşabilen güçlü uygulamalar tasarlayabilirsiniz. 

81-Mercury

Bu, tamamen bildirimsel bir mantığa sahip işlevsel bir mantık dilidir. Bu anlamda Merkür, Prolog ve Haskell ile ilişkilidir ve aslında güçlü tipler ve modlarla da olsa öncekinin bir alt kümesi olarak görülebilir. 

82-ML

ML, ana odağını – programlama dili araştırmasını gösteren bir isim olan “Meta Dili” anlamına gelir. Bu, tip güvenliğini sağlarken, açık açıklamalar gerektirmeden türleri otomatik olarak atayan Hindley-Milner tip sisteminin kullanımı sayesinde mümkündür.

83-MQL4

MQL4, C++ tabanlı ve esnekliğe güçlü bir şekilde odaklanan yüksek seviyeli, nesne yönelimli bir dildir. Çok sayıda hesaplama ile karmaşık programlar geliştirmesine izin veren şey budur. Bu, alım satım emirlerini yönetmek için yerleşik işlevlerle birlikte, bu dilin neden çoğunlukla alım satım robotları, göstergeler, komut dosyaları ve MetaTrader 4 platformu kitaplıkları için kullanıldığını açıklayan şeydir. 

84-Natural

NATURAL, yapılandırılmış ve diğer geleneksel dillerden daha az prosedürel olan başka bir tescilli dördüncü nesil dildir. Programlarını aynı adı taşıyan sistemde oluşturur ve bunları hem yorumlayıcı olarak hem de derlenmiş nesneler olarak çalıştırabilir. Programlama dillerinden olan NATURAL hala yaygın olarak kullanılan bir veritabanı paketi olan Adabas ile çalışmak üzere geliştirildi. 

85-NXT-G

Bu, LEGO Mindstorms NXT robotik kitiyle programlamak için oluşturulmuş başka bir grafik programlama dilidir. Sürükle ve bırak ortamında, programın akışını kontrol etmek için fonksiyon blokları ve “sıralı kirişler” düzenleyebilirsiniz. LEGO tarafından üretilenlerin ötesindeki bileşenleri yönetebildiğinden, çocukları programlamaya ve hatta robotik alanına yeni başlayanlara tanıtmanın iyi bir yolu.  

86-OpenCL

Bazıları OpenCL’nin bir dilden ziyade bir çerçeve olduğunu söyleyebilir, ancak biz TIOBE Index seçiminin yanındayız. Bu sayede CPU’lar, GPU’lar, DSP’ler, FPGA’lar ve diğer işlemciler ve hızlandırıcılardan oluşan birçok platformda yürütülebilecek programlar oluşturmak mümkündür. Bulut sunucularında, mobil cihazlarda, gömülü platformlarda ve daha fazlasında bulunan hızlandırıcıların paralel hesaplanması için standart bir arabirim sağlar. Programlama dilleri arasında anlatmaya çalıştığımız OpenCL bazı kullanıcılar tarafından programlama dilleri arasında görülmemekte.

87-Oz

Çok paradigmalı bir dil olan Oz, çoğunlukla programlama öğretmek için kullanılır. Mantıksal, işlevsel, zorunlu, nesne yönelimli ve eşzamanlı programlama gibi en popüler programlama paradigmalarında bulacağınız yönlerin çoğunu içerir. Bu, basit semantiğiyle birlikte Oz’u harika bir eğitim alternatifi haline getiriyor. 

88-PL/I

PL/I veya Programlama Dili Bir, çok niş hale gelen başka bir eski dildir. Bilimsel, mühendislik, işletme ve sistem programlama için tasarlanan bu prosedürel, zorunlu dil artık yalnızca eski sistemleri korumak veya bunları yeni donanımda çalışacak şekilde dönüştürmek için kullanılmaktadır. 

89-PostScript

Oldukça uzmanlaşmış bir dil olan PostScript, amacı grafikleri ve sayfa düzenlerini tanımlamak olan bir sayfa tanımlama dilidir. Bu nedenle, çoğunlukla görsel çıktı için kullanılır: yazdırma, yazı tipi tasarımı, masaüstü GUI’leri ve bireysel görüntüler. PostScript, öğeleri çözünürlükten bağımsız bir şekilde tanımladığından (onları yüksek düzeyde ölçeklenebilir hale getirir), kullanımının çoğunu bulduğu yayıncılık ve veri görselleştirme alanlarındadır. 

90-Q

Q, dizi işleme ve sütun tabanlı bir veritabanı olan kdb+ için bir sorgu dili olarak hizmet etmek üzere tasarlanmış başka bir özel dildir. Bu veritabanı, sırayla, Q’nun daha okunabilir bir arayüze sahip bir varyasyon olduğu k diline dayanmaktadır. 

91-Racket

Racket, Scheme’e dayalı genel amaçlı bir dildir ve çoğunlukla programlama dilleri tasarımı ve uygulamasına odaklanır (ancak komut dosyası oluşturma, araştırma ve eğitim amaçları için de kullanılabilir). Dil, bir çalışma zamanı sistemi, kitaplıklar ve bir JIT derleyicisi içeren aynı adı taşıyan bir platformun parçasıdır. 

92-Red

Red, ilk olarak Rebol’u geliştirmenin bir yolu olarak geliştirildi, ancak nihai hedefi tam kapsamlı bir programlama dillerinin arasına girmekti. Bu nedenle, Kırmızı hem zorunlu hem de işlevseldir ve iki ana bileşeni aracılığıyla yüksek seviyeli ve düşük seviyeli programlama için kullanılabilir: Kırmızı/Sistem ve Kırmızı. 

93-Ring

Ring, inovasyonu mantığının ön saflarına koyar. Bu genel amaçlı dil, zorunlu, prosedürel, nesne yönelimli, bildirimsel, işlevsel, meta ve doğal programlama dahil olmak üzere birçok programlama paradigmasını destekler. Basit ve hızlı Ring, web geliştirmeden oyun geliştirmeye kadar birçok projede kullanılabilir. 

94-RPG

RPG (Rapor Program Üreticisi), IBM tarafından geliştirilen ve başlangıçta IBM 1401’deki delikli kart işleme sistemine bir alternatif olarak hizmet eden üst düzey bir dildir. Bugün, birçok işletmenin ticari içerik oluşturmasına hizmet eden COBOL benzeri bir dile dönüşmüştür. IBM’in iSeries mini bilgisayar sistemindeki uygulamalar.

95-S

R, S’nin öncülü, veri işleme ve analizi için üst düzey bir dildir. Son derece genişletilebilir olan S, kullanıcılar tarafından yazılan işlevleri, sisteminkilere benzer birinci sınıf nesneler olarak ele alan işlevsel bir sistemdir. Kodu okunabilir ve dilinin anlaşılması oldukça kolaydır, bu nedenle büyük uygulamalarda istatistiksel ve grafiksel analiz için kullanılır. Programlama dillerinden olan S üst düzey bir dil olmuştur.

96-SPARK

Ada’nın bir varyasyonu olan SPARK, asıl amacı havacılıkta ve uzay uygulamalarında kullanılanlar gibi yüksek profilli güvenlik açısından kritik sistemler için yazılım geliştirmek olan resmi olarak tanımlanmış bir dildir. Çözümünüzün güvenliğini ve güvenliğini sağlamak için bileşenlerinin özelliklerini dinamik olarak doğrulamak için sözleşmelerini kullanabilirsiniz. 

97-Stata

Stata bir dilden daha fazlasıdır – istatistiksel analiz ve uzman araştırmalarını desteklemek için geliştirilmiş bir platformda paketlenmiş bir çift güçlü dildir. Bu sayede karmaşık istatistiksel sorunları çözebilir ve çizelgeler, grafikler ve simülasyonlar üretebilirsiniz. Her iki dil de komut dosyası yazmak ve verileri işlemek için harikadır. Programlama dillerinden STATA güçlü bir dil olmuştur.

98-Vala

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Vala ve Genie oldukça benzer. Vala, C kodu üreten ve sözdizimsel olarak C#’a benzeyen nesne yönelimli bir programlama dillerindendir. Bu şekilde, Vala ile oluşturduğunuz her şey, yazması ve bakımı daha kolay olmasına rağmen, C’de oluşturabileceğiniz her şeye benzer bir performansa sahip olmalıdır. 

99-Verilog

Bu, elektronik ve dijital mantık devrelerinin yapısını tanımlayan özel bir dil türü olan bir donanım tanımlama dilidir (HDL). Temel olarak bu, Verilog’un genel olarak bilgisayar çipleri ve dijital devreler tasarlamak için kullanıldığı anlamına gelir. Söylediğimiz gibi Programlama dillerinden Verilog özel bir dildir.

100-VHDL 

Başka bir donanım tanımlama programlama dillerinden olan VHDL, CPU’lar, anakartlar, FPGA’lar ve diğer birçok dijital devre tasarımıyla ilgilenen kişiler için popüler bir alternatiftir. VHDL, tüm tasarımların performansını simüle etmek ve test etmek için de çalışabilir. 

Programlama Dillerinin Büyüleyici Dünyası

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız programlama dillerinin tümü, programlama ortamının ne kadar çeşitli ve çeşitli olabileceğini gösteren bir penceredir – ve bu yalnızca mevcut programlama dillerinden bazılarını dikkate alır! Genel amaçlıdan son derece uzmanlaşmış olanlara kadar programlama dilleri ve daha fazlası var. Doğal olarak, programlama dilleri dünyası bu kadarı ile de bitmiyor. İşleri daha da karmaşık hale getiren çerçeveler, kitaplıklar, IDE’ler ve diğer birçok bileşen var.

Ama sizce bu alanın cazibesinin bir parçası, değil mi? Olasılıklar sonsuzdur, bu nedenle her biri kendi artıları ve eksileri ile seçilebilecek birçok yol vardır. Olmak istediğiniz türden bir geliştirici olmak için hangisini almanız gerektiği size kalmış. 

Bununla birlikte, bizim için bu programlama dillerinin ilk olarak göz önünde bulundurmanız gereken yollardan bazıları olduğunu da belirtmek önemlidir (özellikle en iyi 20 programlama dilinden bahsederken). Bunun nedeni, kariyerinizi ilerletmek için size sağlam temeller sağlayacak olmalarıdır. Ardından, seçtiğiniz alana ilerleyebilir ve kalbinizin istediği yere gidebilirsiniz. Ayrıca Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur? adlı makalemize BURAYA tıklayarak göz atabilirsiniz.

Siz hangi programlama dilini ve ya programlama dillerini kullandınız? Başkalarına önerebileceğiniz programlama dilleri hangileridir? Yorumlarınızı bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler